Türk halk danslarına; dansçı, eğitmen, öğretim görevlisi ve uluslararası jüri üyesi olarak emeği geçen ve halk oyunlarımızın dünyaya tanıtılmasında meşale görevi yapan değerli Hamza ÇİVİ 1954 yılında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kahta’da tamamladı. Lise döneminde atletizmde ki başarıları ile Hürriyet Gazetesinin 1973 ve 1974 yıllarında düzenlemiş olduğu ankette Adıyaman’da 2 kez yılın sevilen sporcusu seçildi.

Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü 1979 yılında bitirdi. Bölümde eğitimine devam ederken halk dansları ile ilgili çalışmaları nedeni ile Kırşehir’de düzenlenen bir festivale ekibi ile Adıyaman oyunlarıyla katıldı. Değerli hocamız Sayın Fikret DEĞERLİ’nin dikkatini çeken performansı ile Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda görev aldı. 1976-79 yılları arasında Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda dansçı ve Adıyaman yöresi repertuar eğitmeni olarak görev yaptı.

Ankara’da Yıldırım Beyazıt Lisesi ve Çankaya Lisesi’nde öğretmen ve idareci olarak görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışında ki birçok festivalde yerli, yabancı televizyon programlarına katıldı. Bilkent Üniversitesi ve ortaöğretimin çeşitli kademelerinde öğretmen ve idareci olarak görev yaptı.

1986 da Fransa’nın Dijon kentinde Dünya Halk Dansları yarışmasında birincilik aldı.

1989 yılında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk oyunları bölümünde göreve başladı. Müdür olarak sürdürdüğü görevi sırasında Gaziantep, Adıyaman ve Kahta’da yapılan kültürel ve sanatsal etkinliklere katkıda bulundu.

Yapmış olduğu akademik çalışmalar ve uygulamalar sonucunda Türkiye üniversiteler arası sanat konseyi üyeliğine de seçilmiştir.Hamza ÇİVİ evli ve iki çocuk babası idi, dede deyişini duyamayacağı bir de torunu oldu?

Ustalara Saygı