Yıl 915, Çanakkale Vatan Uğruna Ölüme Koşanların Hikâyesi

Bir gün bir kitap okursunuz, ya da bir film seyredersiniz, hayata bakışınız değişir. Başka açılardan görür, başka düşünür, başka türlü yorumlamaya başlarsınız hayatı.

Kalkedon Dans Topluluğu’nun halk danslarını teatral modern danslarla harmanlayan, yenilikçi bir kurgu ile sunan “Yıl 915, Çanakkale Vatan Uğruna Ölüme Koşanların Hikâyesi” adlı gösterisi işte tamda bu etkiyi yaratıyor. Hiç beklemediğiniz bir anda, tam yüreğinizin orta yerinden vuruyor, sarsıyor.

Neşe içinde düğün dernek yapılırken savaş çağrısı ile ayrılan sevgililer, bağrına taş basan analar, eşler yerle bir ediyor önce duygularınızı. Sinematografik öğelerle gösterinin etkisi daha da artıyor. Yokluklar içinde yapılan mücadeleler, şekersiz üzüm hoşafı ve kuru ekmekten ibaret tayın listesi, çocuk askerler yaranızı deşiyor. Deştikçe oyunun bir parçası haline gelmiş, gözyaşı dökerken buluyorsunuz kendinizi. İşin ilginci savaş öyle bir hümanist bakış açısıyla verilmiş ki; bir taraftan Anzak askerlerine de üzülüyorsunuz.

Oyun sonunda verilen, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkesini işgale gelen düşman askerleri için eşsiz bir vizyonla yazdığı mektup ve Avustralyalı bir annenin ona verdiği cevap ise emperyalist güçlerin kendi çıkarları için masum ulusları nasıl karşı karşıya getirebileceğini gözler önüne seriyor. Bir taraftan da, bu denli fedakârlıklar ve vizyoner adımlarla başlayan cumhuriyetimiz için bugün yeterince çaba gösterip göstermediğimizi sorgulatıyor.

İlk gösterimini Maltepe Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıldönümünde Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapan Kalkedon Dans Topluluğu, önümüzdeki günlerde oyunu sergilemeye devam edecek. İlk gösteri 29 Nisan’da yine Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde.