ADIM ADIM KALKEDON?

Geçen sene de buna benzer bir yazı yazmıştım. Kendini tekrar etmek değil sadece gün gün Kalkedon Dansın geldiği noktayı daha iyi anlamak için yine benzer bir yazı yazma düşüncesi geldi aklıma.

3 Kasım 2013 Pazar günü, 2. Dönemin açılışını kutladık hep birlikte. Çalışma salonumuzda başlayan kutlamalar lokalimizde coşku seline dönüşerek devam etti. Kutlamanın açılış konuşmasında değerli başkanımız birkaç küçük tarih ve sayı bilgisini paylaştı bizlerle. O an kafamda bir film gibi dönmeye başladı Kalkedon Dansın doğum sancısından bugüne geçen sürecini sizlerle de paylaşmak istedim dilim döndüğünce.

27 Mayıs 2012 tarihinde konuşulmaya başlandı yeni bir grup yeni bir oluşum sıfatı ile Kalkedon Dans. Daha kendi yoktu, adı yoktu ortada. İki kişi ile çıkıldı yola ve birlikte olmanın, birlikte BİZ olmanın ateşinden başka yürekte halk dansları sevdası vardı sadece.

15 Temmuz 2012 de ilk toplantı yapıldı. Fikirler görüşler alındı ve BİZ bu işi yaparız kararı alındı hep birlikte. Yaklaşık 20 kişiydi o zaman ismi olmayan bu topluluk.

20 Temmuz 2012 de Kurucular Kurulu kuruldu. Artık planlamalar, toplantılar ve tüm resmi işlemler daha ciddi bir şekilde düşünülmeye, yapılmaya başlandı. Doğum sancısı iyiden iyiye hissettiriyordu kendi.

24 Ağustos 2012 de Kalkedon Dans artık resmi kimliği ve adı ile doğdu.

2 Eylül 2012 de Kalkedon Dansın tanıtım toplantısını yaptık. Bizimle birlikte bu yola çıkan tüm arkadaşlarımızla yaklaşık 35 kişiydik o zaman.

3 Eylül 2012 de Facebook ve Twitter hesaplarımızı aktif ettik kendi adımıza.

7 Eylül 2012 de Kadıköy Hasanpaşada lokalimizi tuttuk. Boş bir ofis dairesiydi tuttuğumuz yer. Bakıma ve tadilata ihtiyacı vardı. El birliğiyle Kalkedona yuva yaptık orayı. Hatta lokalimizde ki ilk toplantımıza giderken oturacak bir tek taburemiz bile yoktu. Yedi kişi olmamıza rağmen beş tane tabure alabildik o an için cebimizde ki parayla. Yaklaşık 2 ay boyunca çalışmalarımızdan sonra lokalimize gittiğimizde arkadaşlarımızla yerlere serdiğimiz gazeteler üzerinde lahmacunlarımızı yedik.

16 Eylül 2012 de piknik yaptık Polonezköyde bizimle olan tüm arkadaşlarımız ve onların aileleri ile…

18 Eylül 2012 de web sayfamızı açtık. Daha yeni kurulan bir ekip olduğumuz için web sayfamızda yayınlayacak bir tek resmimiz bile yoktu. Halk dansları derneği olarak sadece sosyal alanlarda attığımız adımları yayınlayabildik sayfamızda. Daha önce yer aldığımız ekiplere olan saygımızdan kullanmadık hiçbir resmimizi.

25 Eylül 2012 de çalışma salonumuza karar verdik. Okul Müdürümüz ve Milli Eğitim Bakanlığı ile olan tüm yazışmaları ve resmi işlemleri tamamladık.

30 Eylül 2012 de ilk çalışmamızı yaptık Hasan Tan İlköğretim okulunda. 40 kişiydik o ilk çalışmada. Bizim için çok önemli, çok anlamlı ve çok güzel bir gündü. Çünkü doğum sancısını çektiğimiz Kalkedon olması gerektiği yerde yani çalışma salonunda ilk adımını atmıştı başarı ile.

29 Ekim 2012 de bu sene olduğu ve her sene olacağı gibi Kalkedon Dans olarak Cumhuriyet yürüyüşüne katıldık.

4 Kasım 2012 de Kalkedon Dansın dönem açılışını kutladık lokalimizde. Yaklaşık 100 kişi civarındaydık: üyelerimiz, dostlarımız ve onların aileleri ile birlikte.

08 Aralık 2012 de lokalimizdeki ilk organizasyonumuz Kareoke gecesi idi.

21 Aralık 2012 de Kalamış sahilde yer alan Kalkedon Restoranda Kalkedon Dans olarak Kalkedon Gecesini yaptık dostlarımızla. 110 Kişiydik o gece.

Halk dansları çalışmalarımız, lokal eğlencelerimiz, beyin fırtınası toplantılarımız, proje geliştirme toplantılarımız aralıksız devam etti tüm dönem boyunca.

1 Haziran 2013 de Zübeyde Hanım Gösteri Salonunda UYANIŞ gösterisi ile sahne alan Kalkedon Dans -Bu camiada artık ben de varım.- cümleleri ile konuşmaya ve konuşulmaya başlandı. Tüm salon doluydu ve Kalkedon Dans gecenin sonunda bitmek bilmeyen alkışlarla ilk hediyesini aldı, yetmişi sahnede ve geri kalanları sahne arkasında görev alan 103 kişilik bir kadro ile ilk gösterimizle karşılarına çıktığımız seyircilerimizden.

Sanırım gösterimizde kullandığımız tüm kostüm ve dekorları da kendi imkanlarımız ile yaptığımızı ve yaptırdığımızı da eklemem gerekir. Elinden gelen tüm arkadaşlarımız günlerce oyalar yaptı. Bir grup arkadaşlarımız neredeyse iki ay boyunca Kapalı Çarşı ve benzeri yerlerde sahnede kostümlerle birlikte kullanacağımız tüm aksesuarları aradı. Gecelerce bayan arkadaşların sahnede kullandığı tüm başlıklar el emeği göz nuru tek tek işlendi.

5 Ağustos 2013 de Yunanistan Loutrakide halk dansları festivaline katıldık 50 kişilik bir grup ile birlikte. Tam anlamıyla yorucu ve keyifli geçen ilk yılın ardından güzel bir tatil oldu bizler için.

27 Ağustos 2013 de Antalyada düzenlenecek olan uluslararası halk dansları festivalinde Türkiyeyi temsil etmek üzere özel konuk olarak davet edildik. Hazırlıklar yapıldı fakat o dönem gündemde olan bazı sıkıntılar nedeni ile hükümet tarafından festival ve kutlamalar iptal edildi ve ne yazık ki dönem için planlarımızda yer alan yurt içi festivali planını gerçekleştiremedik.

2 Eylül 2013 de yine Kalamış Kalkedon Restoranda tüm üyelerimiz ile dönem değerlendirmesini yaptığımız ve derneğimiz sponsorluğunda gerçekleşen menüde serpme kahvaltının yer aldığı ilk dönemin son organizasyonunu yaptık.

29 Eylül 2013 de ikinci dönemimiz ilk çalışmamız ile başladı. İlk çalışma da neredeyse hepsi yeni arkadaşlardan oluşan 55 kişilik bir grupla başladık ikinci döneme.

Ve yazının başında da belirttiğim gibi 3 Kasım 2013 de ikinci dönem açılışına geldi zaman. Dün itibari ile çalışma salonunda 75 kişilik bir dansçı kadromuz ile çalışmamızı yaptık. Sonrasında lokalimize geçtiğimizde tüm dansçılarımız, dostlarımız ve ailelerinin katılımıyla yüzün üzerinde kişi ile kutladık ikinci dönemimizi.

Şu an itibarı bu sene aramıza yeni katılan arkadaş sayımız 52… Geçen sene bizlerle birlikte olan fakat sağlık ve işleri ile ilgili nedenlerle aramıza katılamamış arkadaşların da katılımı ile sayımız üç basamaklı sayıların çok üzerine çıkacaktır.

Bir senelik süreçte Kalkedon Dans ailesi olarak yaptıklarımız, yaşadıklarımız ve yaşattıklarımızı düşününce ne kadar doğru yolda olduğumuzu tekrar tekrar anlıyor ve BİZ olarak bu yolda her zaman daha iyisini nasıl yapabileceğimizi düşünerek çalışmaya devam etme cesaretine daha bir sarılıyoruz.

Zaman zaman hatalarımız, eksiklerimiz ya da göremediklerimiz de olacaktır. Fakat BİZ büyük bir aileyiz ve bu büyük aile içinde her zaman her şeyi konuşarak daha iyi hale getirmeye devam edeceğiz.

Bu sene aramıza katılan arkadaşlara bu büyük ve güzel aileye tekrar tekrar hoş geldiniz demek ve artık neredeyse sloganlaşan sözümüzü söylemek istiyorum.

Unutma sen yoksan bu büyük aile resmi tamamlanamayacaktır…

Onur ÇUBUK