Oğluma anlatmak istediklerim var…

Oğluma anlatmak istediğim şeyler var içimde, öğretmek istediğim birçok şey. Arkadaşlığı anlatmak isterim önce, dostluğun ne demek olduğunu. Dost edinirken daha doğrusu dost biriktirirken nelere dikkat etmesi gerektiğini öncelikle…

Dostunun elinden tutmak nedir öğretmek isterim, halaylarda omuz omuza verdiğim insanları anlatmak. Karşı karşıya, göz gözeyken hissettiklerimi bilsin mesela karşılamalarda. Bar oynarken davulun ritmiyle denk atan yüreklerimizin, kaskatı kesilmiş kaslarımızın top yekûn birlikteliğini de tabi.

Nasıl ki uyarır seni bir el oyun değişeceği zaman, o elin gerçek hayatında da senin uyarıcın, yol göstericin olduğunu bilsin mesela. Zılgıtlardaki hüznü de horonlardaki coşkuyu da dans ederken yaşasın, hayatını yaşarken.

Zeybek oynarken yaşadığı mağrurluğu yaşasın, roman oynadığında olduğu gibi boş versin hayatı boş vermek istediğinde, en hızlısını yaşasın gerektiğinde Trakya oyunları gibi ve ciddiye alması gerektiğinde Erzurum Barı gibi alsın hayatı ciddiye.

Dostluğun hatanı göstermek değil, kapatmak olduğunu bilsin. Elini tuttuğunun soğuksa eli, neden olduğunu bilsin, kalbiyle ısıtmanın nasıl olduğunu da. Gözlerine baktığında ne demek istediğini bilsin. Elini tuttuğu elin nasılda hep yanında olacağını, elini tutacağını bilsin hayatı boyunca.

Ben bunları yaşadım, biliyorum. Dost insanların arasında olduğumu biliyorum. Elimi tutacak dost eller, gerektiğinde yüreğimi taşıyacak insanlar burada, biliyorum. Oğluma da anlatmak istiyorum…

 

İlker DEMİR