Kuruluş Öykümüz…

Belki de daha en başından bu yanımızı sizlerle paylaşmak çok doğru gelmeyebilir ama bu işin tamamen gönül işi olduğunu ispatlayacak böylesi bir örnek varken başka anlatma çabalarına girmenin bir anlamı yok. Bu topluluğu kuran, oluşumunda yer alan ve devamını sağlayacak olan her bir arkadaşımızı, dostumuzu ele aldığımızda, halk danslarını geçim kaynağı olarak devam ettiren en fazla iki kişi çıkar karşımıza. Hayatını idame ettirmek için başka dallarda günlük mesaisini tüketen bizler geriye kalan anlarımızda kimi zaman hafta içi akşamları kimi zaman da haftasonları bir araya gelerek daha iyisi nasıl yapılabilir diye düşünerek ve gerekli adımları atarak kurduk KALKEDON DANS’ı.

Bir dost meclisinde konuşulmaya başlandı önce KALKEDON. Yeni bir oluşum diyorduk o zamanlar. İsmi, amacı, niteliği, yeri belli değildi çünkü daha. Tarih ise Haziran 2012 başlarıydı. Birkaç arkadaşımız gönüllü olarak çıktı ortaya ve fitilin ucunu yaktı o zamanlar. Ham düşünceyi olgunlaştırmak ve yapabilirliğimizi görebilmek için küçük bir kadroyu topladık ilk olarak 15 Temmuz 2012’de. Genel değerlendirmeler yaptık, halk dansları sevdalısı olarak beklentilerimizi, isteklerimizi ve yapabileceklerimizi masaya açık açık yatırdık. Kurucular kurulunu oluşturduk beş gün içerisinde, tarih 20 Temmuz 2012 idi. Kurucu kurul kendi içinde defalarca toplandı. Yapılması gereken herşey; ilk adımdan son adıma kadar, öncelik sırası belirlenerek, maddi kaynaklar düşünülerek tek tek en ince ayrıntısına kadar planlandı. Yapılacak çok iş vardı ve tüm hazırlıklarımızı yaparak resmi bir kimliğe bürünmekle başladık işe 24 Ağustos 2012’de. Her şey hassas çalışan bir saat gibi tıkır tıkır ilerliyordu. Artık zaman gelmişti ve KALKEDON DANS olarak ilk toplantımızı tanıtım amacı ile 2 Eylül 2012’de yaptık. Hemen ertesi gün sosyal medyayı kullanmaya başladık. Facebook ve Twitter hesaplarımızı açmaya, adımızı duyurmaya başladık ilk olarak. Merkezimiz olarak Kadıköy’ü düşünüyorduk en başından beri ve 7 Eylül 2012’de Hasanpaşa’da lokalimizi tuttuk. Lokal için biraz daha detaya girmek gerekirse eğer baştan aşağı yeniledik lokalimizi. Elektrik tesisatı komple değiştirildi,  duvarlarda tamiratlar yapıldı ve bembeyaz boyandı tüm duvarlar. Yerde bulunan halı sağlıksız olacağı için kaldırıldı ve zemin parke ile kaplandı. Bu hafta 12 Ekim Cuma günü de eşyalarımızı alıp yerleştireceğiz lokalimize. Sadece dans etmek değildi amacımız, daha çok sosyal paylaşımları, dostlukları hedefledik halk dansları ile birlikte. Bu yöndeki ilk adımımızı atıp 16 Eylül 2012’de piknik yaptık tüm dostlarımız ve aileleri ile. Her alanda devam ediyordu çalışmalar ve 18 Eylül 2012’de internet sitemizi açtık. Çalışma salonu ile ilgili alternatiflerimizi değerlendirdik uzun bir süre. En sonunda ulaşım, çevresel etkenler ve de çalışmaya elverişlilik anlamında Acıbadem’de bulunan Hasan Tan İlköğretim Okulu’nda çalışmaları yapmaya karar verdik, daha önceden planlanmış olan çalışmaya başlangıç tarihinden önce 25 Eylül 2012’de. Baştan sona tüm adımları teker teker attık ve en sonunda ilk ciddi sınavımızı vereceğimiz çalışma tarihine geldi zaman. 30 Eylül 2012’de çalışma salonuna girdik. İlk çalışmamızda salonda 40 kişiydik. Çalışmalara ilk beklentilerimizi karşılayan bu sayı ile başlamak bizleri öylesine mutlu etti ki o günün akşamı sanırım her birimiz güzel bir uyku çekmiştir.

İkinci çalışmamızı yaptığımız 7 Ekim Pazar günü ise salonda 50 kişiydik. Her geçen gün, her geçen çalışma sizlerle daha da büyüyeceğimizi biliyoruz. KALKEDON DANS’ın kapısından giren her bir arkadaşımızın kursiyer değil, bizlerin yanına gelmiş birer dost olduğunu, KALKEDON DANS’ın daha iyiye gitmesi için ter akıtacak birer nefer olduğunu dile getirmek isterim.

Yeni bir oluşum adı ile anılmaya başlandıktan itibaren bugüne kadar geçen süreç yaklaşık dört ay gibi bir süreyi kapsıyor. Bu süreç içinde geldiğimiz nokta aslına bakarsanız bizleri bile şaşırtıyor. Fakat daha yapılması gereken çok şey olduğunu biliyoruz ve hiç durmadan daha fazla yürekle çalışmaya devam edeceğiz. Neler yapılması gerektiğini, daha da önemlisi neler yapılmaması gerektiğini çok iyi biliyoruz.

Sizlerle birlikte uzun soluklu bir hayata sahip olacak olan KALKEDON DANS’ı işte böyle kurduk. KALKEDON DANS çatısı altında yepyeni paylaşımlar ve de dostluklar kurmak dileğiyle.

KALKEDON DANS