Bizim Bir Hayalimiz Vardı….

Bizim bir hayalimiz vardı…
Kalkedon Dans’ı kurma aşamasında hepimizin bir hayali vardı içinde; “Çalışma salonları olan bir yerimiz olsun.” Geçen sezon gösterimizi ve seyahatimizi yaptıktan sonra aramızda bu konuyu konuşmaya başladık.
Aslında hepimiz çok istiyor, bir yandan da nasıl yaparız korkusunu dile getirmeden yapamıyorduk. Çalıştığımız okulun müdürü değişince, ‘kötü ev sahibi insanı mal sahibi yaparmış’ sözünün doğruluğu ortaya çıkmaya başladı.
Bazı arkadaşlarımız yer bakmaya başlamıştı bile… İlk olarak Salı Pazarı’nın karşısında bir kata baktık; çok heyecanlıydık. Ancak içimizdeki mimar arkadaşlarımızın çıkardığı fizibilite bizi çok korkuttu. Israrından vazgeçmeyen bir grup arkadaşımız ise yer aramaya devam ediyordu.
Bu sırada Merdivenköy’de yeni bir yer bulunmuş, hatta hemen gidilip bakılmıştı. Birkaç gün sonra Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu olarak bakalım denildi. Söz edilen yerin önünde toplandık ve beklemeye başladık. Emlakçı geldi.  Hepimiz heyecanla merdivenleri çıktık. Yer 3 katlı bir binanın 2 katıydı. Hepimiz; olacaksa bu iki katı birden tutmamız gerektiği konusunda karar verdik. O gece çok tartışmalı bir ilk görüşmeyi yaptık.
Doğrusu böyle bir yeri nasıl sürdüreceğimiz kaygısını taşıyorduk. Ertesi günler bu tartışmalar yerini “BİZ BUNU YAPARIZ”a bıraktı.
Biz KALKEDON DANS’ı ‘BİZ’e inanarak kurduk. Yine bize inanarak yapabilirdik. Biz lafta bir dernek değildik gerçek bir dernektik. Bu yola çıkarken bu inançla çıkmıştık. İki yıl boyunca yaptığımız işlerle de yeterince bu inancımızı ve dayanışmamızı göstermiştik.
Şimdi o büyük hamleyi yapmaya gelmişti sıra ve KARARIMIZI verdik. Yeni yerimizi tuttuk. Derhal işe başladık.
Arkadaşlarımız iki katın projesini yaptığında 3 adet çalışma salonu, soyunma odaları, kostüm atölyesi, mutfak, lokal ve yönetim odasından oluşan 460 m2’lik bir alan yaratıldı. İlk olarak ilk katı temizleme ve boya işleri büyük bir hızla BİZİM tarafımızdan yapılıyordu. Bir grup arkadaşımız işten lokale gelip çalışmaya başlıyordu.
Kimi boya, kimi elektrik işleri, kimi temizlik derken dernek 1 hafta içerisinde tamamlanmış ve çalışmalara başlayacak hale gelmişti.
2. kat tamamen yeniden yapılacaktı. Sağ olsun burada bize destek olan dostlarımız devreye girdi. Üst katta iki adet parkeli aynalı salonumuz 2 haftada hazır hale gelmişti.  İlk hafta keyifle salonlara dağıldık. İkinci hafta Pazar sabahı geldiğimizde kat kaloriferinden sızan su üst katı basmıştı. Yarım saat içinde tüm arkadaşlarımız derneğe gelmiş ve elinden geldiğince kurutma işlerine yardım ediyordu. Moralimiz çok bozulmuştu. Üst kat küçük salon parkeleri çok kötü durumdaydı. ‘Onca emek boşa mı gitti’ derken, bir dostumuz ‘üzülmeyin ben burayı yaptırım’ dedi. O anki mutluluğumuz tarif edilemezdi.
Artık; içinde çalışma salonları olan kendimize ait bir yerimiz var. Hayalimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizi ziyarete gelen dostlarımıza ve arkadaşlarımıza yerimizi gezdirirken inanılmaz mutlu oluyoruz.
Sizleri de bekliyoruz. Yeni internet sitemiz de bugün devreye giriyor. Tüm bunları BİZ beraberce yaptık. Tüm bu işlerde emeği geçen, bize destek olan herkese sonsuz teşekkürler…
Tüm kurum ve kuruluşların da böyle yerlerde çalışmasını tüm kalbimizle isteriz; çünkü bu camia buna layıktır.
BİZ HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK.
Nuri KIZILTAN