MUHTEŞEM KALKEDON GECESİ

Kursak mı kurmasak mı, olur mu olmaz mı, nasıl olacak derken, ikinci yaşına basan Kalkedon Dans ın ikinci dönem dostluk gecesini, 23 Kasım 2013
cumartesi akşamı Maltepede ve önemli sayılabilecek bir katılımla gerçekleştirdik.

Halk oyunları camiasını yakından takip edenler çok iyi bilirler ki her dönemin başlangıcında, bir dernek çatısı altında toplananlarla, oraya yeni katılanlar arasında uyum, sıcaklık, arkadaşlık gibi manevi bütünlüğü sağlayacak kavramları yakalayabilmek gerçekten çok önemlidir.

Halk oyunları her şeyden önce; farklı ortamlardan gelen farklı insanların, ortak bir amaç için beraber olduğu, bu beraberliği yakalayabildiği ölçüde de kalıcı etki yaratabilen sosyal bir aktivitedir.

Hemen hemen her halk oyunları derneği, birlikte hareket edebilmek adına, eskilerle yenilerin kaynaşmasını sağlayabilmek için çeşitli organizasyonlar düzenler.

Müzik ve dansın önemli bir araç olarak kullanıldığı, asıl amacın ise insanlar arası iletişimi üst düzeye çıkarmak olduğu bu tip organizasyonlar, dernek dışındaki yaşamın yorgunluk ve stresini üzerimizden atmak adına da fayda sağlar.

Şu ana kadar olması gerekenleri kısaca özetlemeye çalıştık. İsterseniz şimdi de neler olmuş ona bakalım.

Öncelikle gecenin mekanından bahsetmekte fayda var… Mekanın Kalkedon un gecesine ayrılan yeri; ışıklandırma, sahne büyüklüğü, havalandırma, 360 derecelik görüş açısı, ayrıca geniş bir otopark imkanının da bulunması dolayısıyla, oldukça konforlu bir ortam… Bu nedenle Kalkedon un Sosyal İşler Kurulu, gerçek anlamda bir teşekkürü hak ediyor. Başta Kurul Başkanı Tuna Yetkin ağabeyimiz olmak üzere, Onun nezdinde diğer kurul emekçilerimize de sıcacık bir Kalkedonya teşekkürü sunuyoruz.

Otoparktan giriş yaptığımızda, Kalkedon görselleri karşıladı öncelikle bizleri… Gerek mekanın dışındaki, gerekse içindeki Kalkedon logolu afişler, beyaz rengin hakim olduğu düzenli ve donanımlı masalar ile masaların üzerinde yer alan, her bireyimiz için ayrılmış Kalkedon hediyeleri, titiz bir çalışma yapıldığı izlenimi uyandırdı.

İstanbul’un bilinen cumartesi trafik yoğunluğuna rağmen, dostların saat 19.30 dan itibaren mekana gelmeye başlamaları gecemizin, nasıl geçeceğinin de habercisiydi sanki…

Değerli dostlar…

23 Kasım Cumartesi akşamı çok enteresan bir duruma tanıklık ettik. Yazımın başında da belirttiğim üzere, bu tip gecelerde amaç, insanlar arasında kaynaşmayı sağlamak… Bunda anormal bir durum yok; anormal olan, belki de bugüne kadar hiç bir dernekte yaşanmamış bir şekilde, geceye katılan insanların, yanlarında getirdikleri misafirleri de dahil olmak üzere zaten kaynaşmış olmalarıydı. Henüz ikinci yılında, oldukça fazla sayıda yeni yüzleri arasına katan bir topluluğun böylesine kaynaşmış olması, gerçekten de her derneğe nasip olmayacak bir güzellik… Bu ailenin en büyüğü ve aynı zamanda aile reisi Nuri Kızıltan ın bizlere sıklıkla yinelediği; AİLE olmak, BİZ olmak kavramlarının anlamını bu kadar kısa bir zamanda ve böylesine güçlü bir şekilde hissedebilmek gerçekten de gurur ve mutluluk verici…

Hani derler ya gülmek bir insana bu kadar mı yakışır diye… Gecenin en çok yorulanlarından, aldığı sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmek adına belki de gecenin keyfini doya doya yaşayamayan Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayla Erdoğan ablamızın gülümseyen yüzüne hayran kalmamak elde değildi.

Halk oyunları camiasına yıllarını vermiş, dansçı ve yönetici olarak binlerce gece yaşamış sevgili Başkanımızın sanki kendi düğününe gelmiş gibi heyecanlı hali, mükemmel bir Şampiyonlar Ligi finali yönetir gibi, sürekli oyunun içinde olup da oyunun akışını hiç bozmayan orta hakem gibi geceyi koordine edişine hayran olmamak elde değildi.

Yine müthiş dinamizmi ve her yere anında yetişen varlığıyla zaman zaman garson (!) zannedilen can dost Onur Çubuk kardeşimizin geceye kattığı enerji ve sıcaklığa hayran olmamak elde değildi.

Güzel sesi ve bağlamasıyla gecemize renk katan sevgili Özgür Akdemir ile Rumeli TVdeki canlı performansımızda kemençesine hayran kaldığımız ve gecemizde de bizi yalnız bırakmayan sevgili Samet Kölemen kardeşlerimizi de unutmamız mümkün değildi.

Ve gecenin en büyük alkışını hak eden Kalkedon un aile bireyleri…

Kundaktaki bebeğinden, en ihtiyar delikanlısına kadar Kalkedonun BİZleri…

Gecemizde yaşadığınız ve yaşattığınız sıcaklık, pazar günleri çalışma salonunda akıttığınız alın terlerinizden zaten belliydi. O güçlü enerjinizin varacağı yerin bu güzellikler olacağı da…

Gerçekten de İYİ Kİ VARSINIZ…

Fiziksel olarak aramızda olamasalar da kalben bizlerle olan diğer dostlarımıza da sonsuz teşekkürler…

Her geçen gün daha da büyüyoruz.

Her geçen gün; aile olmanın anlamını, üzüntüyü ve sevinci paylaşmanın değerini yaşayarak görüyoruz.

Oynadığımız oyunlar, sunduğumuz gösteriler tartışmaya açık olacak mutlaka…

Ama tartışma götürmez bir gerçek var ki; biz gerçek bir aileyiz…

TEŞEKKÜRLER…

KALKEDON DANS